Serwis kotła – dlaczego warto zlecić to specjalistom?

kwiecień 9th, 2021   •   Możliwość komentowania Serwis kotła – dlaczego warto zlecić to specjalistom? została wyłączona   
Kocioł gazowy to urządzenie jak każde inne – od czasu do czasu może się po prostu zepsuć. Dlatego producenci kotłów zalecają by przynajmniej raz w roku zlecać przegląd w profesjonalnym serwisie. Dlaczego nie warto przeglądu oraz napraw kotła gazowego dokonywać samemu?

Oczywiście wiele osób posiadających swój własny kocioł gazowy szukając oszczędności może chcieć samodzielnie dokonać przeglądu lub nawet naprawy kotła – zwłaszcza jeśli ktoś posiada talent w zakresie majsterkowania. Warto jednak pamiętać, że dokonanie naprawy kotła gazowego wymaga w pierwszej kolejności zdiagnozowania usterki, a to może nie być proste nawet dla doświadczonego serwisanta specjalizującego się w urządzeniach danej marki. Odkrycie co jest przyczyną awarii osobie nie znającej się na konstrukcji i zasadzie działania tego typu urządzeń zapewne zajmie bardzo wiele cennego czasu.

Ryzyko uszkodzenia części kotła

Podejmując się samodzielnej naprawy czy nawet rutynowego przeglądu urządzenia grzewczego ryzykujemy uszkodzenie niektórych delikatnych części. Łatwa do uszkodzenia jest na przykład płyta główna sterująca całym kotłem gazowym – jej wymiana może pochłonąć naprawdę bardzo dużo pieniędzy. Podczas samego otwierania urządzenia może się zdarzyć wyłamanie ważnych zatrzasków bądź uchwytów, uszkodzenie czujników czy nawet nieumyślne zalanie wodą. Nie zapomnijmy także o tym, że do wykonania niektórych napraw niezbędne są specjalistyczne narzędzia. Niestety miewaliśmy już naprawy, w których koszty usługi były spotęgowane błędami wynikającymi z samodzielnych prób naprawy.
Niektórzy próbują samodzielnie wyczyścić czujniki w kotle gazowym, ale z braku doświadczenia robią to zbyt słabo (tan urządzenia się nie poprawia), albo zbyt zdecydowanie (uszkadzając czujnik). Jako przykład możemy podać sytuację, w której nasz klient zauważywszy, że zmniejszył się przepływ wody w instalacji centralnego ogrzewania postanowił z pomocą sąsiada samodzielnie dokonać naprawy. Sąsiad będący hydraulikiem stwierdził, że trzeba odkamienić kocioł. Niestety przy okazji, niechcący uszkodzono płytę główną i okablowanie (środkiem mającym rozpuścić kamień) oraz turbinkę wodną. Ostatecznie po wezwaniu naszych specjalistów okazało się, że przyczyną zmniejszonej sprawności kotła nie był osadzony kamień, ale uszkodzona pompa wody. Niestety na skutek nieumyślnego uszkodzenia innych części kotła (działających prawidłowo 🙂 ) koszt naprawy całego urządzenia wyniósł ok. 2 tys. złotych (płyta główna, okablowanie, turbina).
Biorąc pod uwagę potrzebny czas oraz ryzyko uszkodzenia kotła  wiele osób dochodzi do wniosku, że lepiej jednak zlecić sprawę specjaliście, który dokona naprawy szybko i sprawnie, dokonując przy okazji niezbędnych korekt w aparaturze gazowej oraz analizy składu spalin.