Jak Lublin walczy ze smogiem?

Kwiecień 23rd, 2019   •   Aktualności, Dlaczego zamówić serwis   •   Możliwość komentowania Jak Lublin walczy ze smogiem? została wyłączona   

W ostatnich latach co raz więcej mówi się o kiepskiej jakości powietrza w polskich miastach. Niestety w Lublinie, w okresie zimowo – jesiennym powietrze do najlepszych nie należy. Co robi miasto, by poprawić ten stan rzeczy?

read more

Kocioł Buderus GB022 – częste kody usterek

Marzec 10th, 2019   •   Serwis, Usterki   •   Możliwość komentowania Kocioł Buderus GB022 – częste kody usterek została wyłączona   

Jeśli jesteś posiadaczem kotła kondensacyjnego Buderus Logamax Plus GB022, a urządzenie weszło w awarię, to zapewne jesteś bardzo ciekaw co się stało. Okazuje się, że można to szybko sprawdzić.  read more

Pierwsze uruchomienie kotła Buderus

Luty 1st, 2019   •   Serwis   •   Możliwość komentowania Pierwsze uruchomienie kotła Buderus została wyłączona   
Pierwsze uruchomienie kotła Buderus

Ponieważ od czasu do czasu klienci pytają nas jakie są warunki bezpłatnego uruchomienia kotła kondensacyjnego marki Buderus, postanowiliśmy opublikować informacje bezpośrednio na naszej stronie internetowej.

read more

Serwis kotła, a lubelski smog

Luty 21st, 2017   •   Aktualności, Ciekawostki serwisowe, Dlaczego zamówić serwis   •   Możliwość komentowania Serwis kotła, a lubelski smog została wyłączona   
smog z kotłów centralnego ogrzewania

Smog zimą

Tej zimy dużo słyszymy o alarmująco wysokim stężeniu tzw. pyłów cząstek stałych w wielu miastach w Polsce. Okazuje się, że niestety problem dotyczy także Lublina. Sprawa nie jest błaha, bowiem jak jesteśmy informowani przez odpowiednie służby państwowe, smog ma bardzo niekorzystny wpływ na nasz organizm. Jego skutki mogą szczególnie odczuwać osoby z niewydolnością górnych dróg oddechowych lub alergicy. No dobrze, być może spytasz: jaki to ma związek z moim kotłem grzewczym?

Oczywiście do powstawania smogu przyczyniają się przede wszystkim kotły na paliwo stałe, a zwłaszcza na węgiel. Niemniej warto pamiętać, że kotły gazowe i olejowe także ‚produkują’ spaliny. W przypadku kotłów olejowych można oszacować, że emisja pyłów zawieszonych na ogół wynosi 10% w stosunku do kotłów węglowych. Niemniej jeśli komora spalania przez szereg lat nie była czyszczona, a aparatura zapłonowa nie była regulowana, kocioł może emitować do atmosfery dużo większe ilości tego typu zanieczyszczeń. Chociaż kotły gazowe pod względem generowania pyłów zawieszonych wypadają niezwykle korzystnie w zestawieniu z kotłami węglowymi, to jednak emitują znaczące ilości dwutlenku węgla CO2 lub tlenku węgla (w przypadku poprawnie funkcjonującego kotła CO ilości te są bardzo niewielkie).

A może to nie wina pieców CO tylko fabryk?

Być może niektórzy pomyślą, że smog to wina przede wszystkim fabryk czy dużych zakładów produkcyjnych, które emitują przecież ogromne ilości spalin. Otóż nie prawda. Emisja spalin w takich obiektach jest poddawana ścisłej kontroli. Są montowane specjalne filtry i technologie, np. znane i stosowane od wielu lat instalacje mokrego odsiarczania spalin.

Problem z kotłami centralnego ogrzewania stosowanymi w gospodarstwach domowych polega na tym, że ich funkcjonowanie nie jest w żaden sposób kontrolowane przez Państwo. A co za tym idzie często osoby posiadające kocioł na paliwo stałe, jako opał wykorzystują po prostu śmieci, co jak wiemy ma tragiczny wpływ na jakość powietrza, którym oddychamy. Jako ciekawostkę, podamy Państwu, że jako autoryzowany serwis Buderus jesteśmy odgórnie zobligowaniu podczas dokonywania przeglądów gwarancyjnych oraz uruchomień kotłów kondensacyjnych do wykonywania analizy spalin i dołączania ich do protokołu z wykonanej usługi serwisowej.

Co roczny przegląd kotła zlecany naszej firmie nie tylko korzystnie wpłynie na ekonomię spalania, ale też niewątpliwie przyczyni się do zmniejszenia poziomu zanieczyszczeń w Twojej okolicy.

Nowości w ofercie Buderus

Grudzień 22nd, 2016   •   Bez kategorii   •   Możliwość komentowania Nowości w ofercie Buderus została wyłączona   

Jesień 2016 roku to okres wprowadzenia nowych, znakomitych urządzeń grzewczych do oferty marki Buderus. Są to: kocioł gazowy kondensacyjny Logamax Plus GB192i oraz pompa ciepła Logatherm WPLS.2 . Wprowadzeniu w/w urządzeń na polski rynek towarzyszy robiąca wrażenie kampania marketingowa – Buderus Przyszłość. Koronne hasło brzmi: „Buderus – Gotowi na przyszłość.”

Zachęcamy do zapoznania się z filmami promocyjnymi:

 

Wybór ogrzewania w nowym domu

Październik 24th, 2016   •   Ogólne, Ogrzewanie   •   Możliwość komentowania Wybór ogrzewania w nowym domu została wyłączona   

Planujesz budowę domu? Wśród bardzo wielu czynników, które należy dobrze przemyśleć jeszcze przed wyborem gotowego projektu domu jest kwestia ogrzewania – jak zdecydujemy się ogrzewać nasz dom? Na rynku techniki grzewczej wybór urządzeń jest spory. Wśród zwolenników budownictwa pasywnego dominują pompy ciepła oraz kolektory słoneczne. Standardem jest montaż kotła gazowego, rzadziej olejowego. Nadal w bardzo wielu domach ze względu na brak dostępu do instalacji gazowej uwzględnia się kocioł na paliwa stałe. Pokrótce przyjrzymy się każdej z tych opcji.

Pompy ciepła i kolektory słoneczne

Koszt zakupu oraz montażu pompy ciepła korzystającej z kolektora umieszczonego w ziemi to kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jest to więc znaczna inwestycja. Kosztem eksploatacji pompy ciepła jest w zasadzie tylko opłata za energię elektryczną (sporo energii zużywają pompy). Eksploatacja pompy ciepła to także specjalistyczny, coroczny serwis. Odpowiednio dobrana pompa ciepła znakomicie da sobie radę nawet w 40 stopniowe mrozy. Inaczej sprawa się ma w przypadku kolektorów słonecznych. To prawda, że kolektory odpowiedniego typu mogą pracować nawet w zimie, niemniej raczej nie mają one zastosowania w instalacji centralnego ogrzewania. Nadają się najlepiej do podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Kotły gazowe oraz na olej opałowy

Popularnym i wygodnym rozwiązaniem są kotły gazowe. Szacuje się, że korzystając z gazowego kotła kondensacyjnego, koszt ogrzewania domu jednorodzinnego o powierzchni użytkowej. ok. 100 m2 wyniesie w sezonie grzewczym ok. 400zł. To niewiele, prawda? Co raz rzadziej stosowane są natomiast kotły na olej opałowy – ze względu na stosunkowo wysoki koszt takiego opału. Niemniej dla tych, którzy cenią sobie komfort, a nie mają dostępu do instalacji gazu ziemnego jest to pewne rozwiązanie. Opcją może być także zastosowanie kotła zasilanego gazem płynnym – w takim przypadku, kupując działkę, należy uwzględnić miejsce na montaż dużej butli z gazem.

Piece na paliwa stałe

Montowane najczęściej na terenach wiejskich – piece na paliwa stałe są jak najbardziej dobrym i ekonomicznym rozwiązaniem – zwłaszcza dla tych inwestorów, którzy mają łatwy dostęp do drewna (np. ktoś posiada własny las). I tutaj już na etapie wyboru projektu domu należałoby szukać takiego projektu, który uwzględnia osobne pomieszczenie na kotłownię. Może to być np. pomieszczenie, do którego wchodzi się od garażu (patrz projekt poniżej):

Projekt domu

 

Pomieszczenie przeznaczone na kotłownię musi być wystarczająco duże, aby składować tam chociaż trochę paliwa. Praktyczne jest też, gdy posiada osobne wyjście na zewnątrz budynku.

Kupując kocioł na paliwo stałe warto zwracać uwagę na grubość blachy kotłowej zastosowanej w wymienniku w komorze spalania. Oczywiście kotły na paliwa stałe to nie tylko popularne tzw. „śmieciuchy”, ale także o wiele bardziej zaawansowane kotły ze zautomatyzowanym podawaniem paliwa – np. kotły na ekogroszek lub kotły na pellet.