Kocioł to serce instalacji grzewczej twojego domu. Do jego wyboru warto więc podejść odpowiedzialnie. Zanim rozpoczniemy poszukiwania odpowiedniego urządzenia grzewczego warto zdobyć wiedzę na temat rodzajów kotłów gazowych, aby wybrać wariant najlepiej odpowiadający naszym potrzebom oraz możliwościom.
Oprócz podziału urządzeń grzewczych na stojące oraz wiszące wyróżniamy także kotły jednofunkcyjne, dwufunkcyjne, z zamkniętą komorą spalania lub z otwartą komorą spalania, kotły kondensacyjne oraz z konwencjonalnym systemem spalania.
Kotły z otwartą komorą spalania
Powietrze potrzebne do spalania paliwa jest pobierane z pomieszczenia, w którym znajduje się urządzenie. Według aktualnych przepisów budowlanych minimalna kubatura kotłowni to 8m3. Należy też zadbać o odpowiednią wentylację nawiewną, która ma zapewnić strumień powietrza minimum1,6m3/h na 1kW mocy kotła.
Kotły z zamkniętą komorą spalania
Urządzenia tego typu pobierają powietrze z zewnątrz. Dzięki temu kubatura pomieszczenia może być mniejsza niż w przypadku kotłów z otwartą komorą spalania, bo minimum 6,5 m3. W kwestii wentylacji pomieszczenia, w którym znajduje się kocioł z zamkniętą komorą spalania przepisy budowlane pozostawiają nam dowolność (ważne jednak, aby zastosować jakąkolwiek wentylację).
Kotły jednofunkcyjne
Urządzenia zasilające instalację centralnego ogrzewania. Mogą współpracować z zasobnikami ciepłej wody użytkowej, których pojemność możemy dobrać do swoich potrzeb. Kotły jednofunkcyjne idealnie sprawdza się w domach wielorodzinnych, gdzie jedna kotłownia obsługuje zapotrzebowanie na CWU wszystkich mieszkańców lub u osób, które lubią częste kąpiele.
Kotły dwufunkcyjne
Kotły dwufunkcyjne mają za zadanie jednocześnie zasilać instalację centralnego ogrzewania oraz w trybie priorytetowym podgrzewać ciepłą wodę użytkową. Jest to możliwe dzięki stosowanym w tych urządzeniach wymiennikom ciepła. Kotły dwufunkcyjne są bardzo dobrym rozwiązaniem w domach lub mieszkaniach nie posiadających jako takiej kotłowni.
Kotły kondensacyjne a konwencjonalne
Kotły kondensacyjne są obecnie najpopularniejszymi w Europie kotłami gazowymi. Wynika to z ich wysokiej sprawności energetycznej, wyższej o co najmniej 15% od kotłów tradycyjnych. Przy odpowiednio zaprojektowanej instalacji grzewczej oraz dociepleniu budynku, koszt związany z zakupem kotła kondensacyjnego zwraca się w ciągu zaledwie kilku lat.