Przegląd kotłowni – dlaczego potrzebny?

wrzesień 17th, 2012   •   Możliwość komentowania Przegląd kotłowni – dlaczego potrzebny? została wyłączona   

Co raz chłodniejsze dni przypominają nam, że już wkrótce, o ile już tego nie zrobiliśmy, czas na uruchomienie naszych kotłów centralnego ogrzewania. Niezależnie od tego, jaki rodzaj kotła posiadamy, przed sezonem grzewczym warto dokonać jego przeglądu.Przegląd kotła ma na celu nie tylko uniknięcie potencjalnych usterek w środku sezonu grzewczego lub tuż po jego rozpoczęciu czy zapewnienie bezpiecznej pracy, ale też zadbanie o efektywne, właściwe dla danego urządzenia spalanie.

Kocioł musi być sprawny

Pamiętajmy, że kocioł grzewczy jest to zaawansowane technologicznie urządzenie, w którym mamy do czynienia ze żrącymi substancjami oraz wysoką temperaturą. Zaburzenie pracy, któregoś z jego elementów w zasadzie w trybie natychmiastowym wiąże się z problemami. Na przykład zanieczyszczenie palnika oraz wymiennika ciepła w wiszących kotłach gazowych prowadzi do podwyższenia emisji tlenku węgla w spalinach nawet dziesięciokrotnie (nawet na poziomie 2000ppm). Tego procesu możemy początkowo nie zauważyć, ale gdy dodatkowo zawiedzie czujnik zaniku ciągu, może dojść do zatrucia czadem, które jest już bardzo zgubne w konsekwencjach.

A oto drugi przykład. Niekontrolowane ciśnienie w naczyniu przeponowym instalacji oraz nieczyszczone filtry stopniowo będą powodować niestabilną pracę instalacji grzewczej. W niektórych jej miejscach, ciśnienie będzie zbyt małe, natomiast w innych zbyt duże – niepotrzebnie będą wtedy pracować zawory bezpieczeństwa, pompa wody będzie pracować mniej wydajnie, cała instalacja będzie pracować głośniej. Woda do instalacji będzie częściej dopuszczana, więc będzie się odkładać w kotle więcej kamienia. Początkowo niezauważalny proces zakamieniania wymiennika ciepła w kotłach żeliwnych wcześniej czy później doprowadzi do pęknięcia bloku żeliwnego kotła. Nadmiernie będą eksploatowane także inne elementy instalacji.

Zamów autoryzowany serwis

Jeśli jesteśmy posiadaczami kotła gazowego lub olejowego, najlepiej będzie zlecić przegląd autoryzowanemu serwisowi, który posiada specjalistyczną wiedzę dotyczącą poszczególnych modeli kotłów danej marki, pozwalającą sprawdzić najistotniejsze elementy urządzenia.

Czynności wykonywane podczas przeglądu kotłowni to między innymi:

  • Kontrola naczyń wzbiorczych i filtrów
  • Czyszczenie komory spalania, wymiennika ciepła oraz palnika
  • Czyszczenie elektrody jonizacyjnej i zapłonowej
  • Kontrola zabezpieczeń
  • Przegląd zasobnika CWU
  • Kontrola systemów regulacyjnych

Jeżeli są Państwo posiadaczami kotłów marki Buderus i mieszkają Państwo w Lublinie lub okolicach, serdecznie zachęcamy do zamówienia autoryzowanego przeglądu przy pomocy formularza zamówieniowego dostępnego na naszej stronie.