Dlaczego zalecamy okresowe przeglądy kotłowni?

maj 28th, 2012   •   Możliwość komentowania Dlaczego zalecamy okresowe przeglądy kotłowni? została wyłączona   

Zwiększa żywotność urządzeń grzewczych, zapobiega niepotrzebnym awariom oraz zapewnia ekonomiczną oraz ekologiczną pracę kotła. Czy to nie wystarczające powody, aby co rok zlecić nam okresowy przegląd swojej kotłowni?

Logamax Plus GB172Ze smutkiem należy stwierdzić, że spora liczba użytkowników urządzeń grzewczych wcale nie dba o ich stan. To prawda, że wysoka jakość kotłów Buderus sprawia, że potrafią one wiele znieść, dzięki czemu przez szereg lat mogą funkcjonować nawet w niesprzyjających dla nich warunkach.  Niemniej zlecając autoryzowanemu serwisowi przegląd swojego kotła raz w roku, możemy oszczędzić sobie wielu kłopotów i zyskać naprawdę wiele.

W zależności od modelu kotła oraz miejsca zamieszkania koszt tego typu usług waha się w granicach od 100 – 500 zł. Wziąwszy pod uwagę zagrożenia wynikające z użytkowania zaniedbanego urządzenia grzewczego naprawdę nie jest to wielka kwota. Co zyskujemy?

Ekonomiczna praca

Decydując się na zakup kotła gazowego czy olejowego na ogół zwracamy uwagę na jego sprawność energetyczną. Właśnie dlatego taką popularnością cieszą się kotły kondensacyjne. Warto pamiętać, że jeśli nie zadbamy o coroczny przegląd naszego starannie wybranego urządzenia, po kilku latach jego sprawność spadnie, a co za tym idzie rachunki za gaz czy olej stopniowo będą wzrastać. To prawda, że lubelska woda, jest bardzo dobra, jest niestety też bardzo twarda. W dwufunkcyjnych kotłach gazowych mści się to na przykład odkładaniem kamienia w płytowych wymiennikach ciepła. Nieczyszczony wymiennik znacznie podwyższa koszt przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Warto też pamiętać, że na ogół kocioł stale utrzymywany w zalecanym przez producenta dobrym stanie technicznym rzadziej będzie wymagał napraw, a co za tym idzie wymiany części.

Bezpieczeństwo

Obecnie przez Państwową Straż Pożarną jest prowadzona kampania społeczna pod hasłem „Nie dla czadu„. Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej „Urządzenia gazowe powinny być utrzymywane w czystości i w dobrym stanie technicznym, a także okresowo kontrolowane zgodnie z zaleceniami producenta.” Dlaczego jest to takie istotne? Zanieczyszczony gazowy palnik atmosferyczny może emitować nawet kilkakrotnie więcej tlenku węgla niż to zalecają normy! Przy chwilowej awarii systemu kominowego, taki stan rzeczy może przyczynić się do tragedii.

Wspomnieliśmy tutaj tylko o dwóch sprawach, które powinny skłonić każdego posiadacza kotła grzewczego do wykonywania okresowych przeglądów. Zachęcamy do zapoznania się z innymi artykułami z serii „Dlaczego zamówić serwis?”.