4 sposoby na ekonomiczne ogrzewanie

Czerwiec 1st, 2012   •   Możliwość komentowania 4 sposoby na ekonomiczne ogrzewanie została wyłączona   

W miarę ciągłego wzrostu cen paliw, większość z nas zwraca baczną uwagę na ekonomię spalania w posiadanych przez nas kotłach grzewczych. Okazuje się, że spore oszczędności możemy uzyskać praktycznym myśleniem. Wystarczy zastosować 4 proste wskazówki.

1. Nie trać ciepła!

Ciepło w domu to czysty pieniądz. Jeśli więc musisz przewietrzyć mieszkanie, otwórz na oścież okna i zakręć zawory termostatyczne. Staraj się nie dopuszczać do wyziębienia domu.

2. Stosuj tygodniową regulację pracy kotła.

Dzięki właściwemu zaprogramowaniu pracy urządzenia grzewczego możemy uzyskać oszczędności rzędu 6% (w sezonie grzewczym dla ok. 100m domku jednorodzinnego to 100-200zł). Pamiętaj, żeby w nocy ustawić niższą temperaturę niż w dzień. Jeśli powierzchnia twojego domu jest podzielona na strefę dzienną i nocną – uwzględnij to w ogrzewaniu pomieszczeń. Podczas dłuższych wyjazdów zmniejszaj nastawy temperatur.

3. Dobrze korzystaj z grzejników.

Jaką korzyść odniesiesz z grzejnika, który jest zasłonięty kotarą lub zastawiony? Najlepiej tego unikać. Jeśli masz taką możliwość – zastosuj głowice termostatyczne.

4. Dbaj o swój system grzewczy.

O kocioł, tak jak o każde urządzenie, trzeba należycie dbać. Szukanie oszczędności kosztem corocznych przeglądów jest niepraktyczne. Jak wspomnieliśmy w artykule Dlaczego zalecamy okresowe przeglądy kotłowni nieserwisowany kocioł grzewczy traci na sprawności. Ba! Może się nawet okazać niebezpieczny.